hoş geldiniz

bu sitede ders, eglence, komik vb herşeyi bulabilirsiniz...
 
AnasayfaSSSAramaKayıt OlÜye ListesiKullanıcı GruplarıGiriş yap

Paylaş | 
 

 İşte AK Parti'nin türban önerisi

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
ofs.1995
Admin


Mesaj Sayısı : 153
Kayıt tarihi : 16/01/08

MesajKonu: İşte AK Parti'nin türban önerisi   Çarş. Ocak 23, 2008 2:13 pm

İşte AK Parti'nin türban önerisi


Başörtü sorununu çözmek için komisyon kuran AK Parti üç maddede değişiklik önerdi. MHP'nin 10 Madde önerisine sıcak bakmayan AK Parti'nin değişiklik önerdiği maddeler şunlar:


Başörtü yasağının kaldırlması için hareklete geçen AK Parti hükümet'i Anayasa'nın 10, 13 ve 42 maddelerinin değiştirilmesini önderdi..

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Başbakan Erdoğan, "Önerimizi MHP'ye sunacağız" dedi.

"Yasalardaki boşluklar düzenlenerek sorunlar çözülebilir" diyen başbakan Erdoğan, "Yasalarda bir boşluk var. Bu boşluğun giderilmesi hususunda bir adım atıolması gerekiyor. Buna olumlu yklaşan da iki parti var. AK Parti ve MHP."

"Derdimiz huzurlu ve mutlu bir toplum" diyen Başbakan Erdoğan, "Temaslarımız devam ediyor, biz bekleme niyetinde değiliz" diye konuştu.

Teklif edilen maddeler

MHP'nin teklif ettiği 10. maddeyi yetersiz bulan AK Parti buna ilave olarak ise, 13 ve 42. maddeyi de ekledi.

İşte değişiklik teklif edilen maddeler:

MADDE 10. – Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.

(Ek: 7.5.2004-5170/1 md.)Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür.

Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.

Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar.

MADDE 13. – (Değişik: 3.10.2001-4709/2 md.) Temel hak ve hürriyetler, özlerine dokunulmaksızın yalnızca Anayasanın ilgili maddelerinde belirtilen sebeplere bağlı olarak ve ancak kanunla sınırlanabilir. Bu sınırlamalar, Anayasanın sözüne ve ruhuna, demokratik toplum düzeninin ve lâik Cumhuriyetin gereklerine ve ölçülülük ilkesine aykırı olamaz.

EĞİTİM VE ÖĞRETİM HAKKI

MADDE 42. – Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz.

Öğrenim hakkının kapsamı kanunla tespit edilir ve düzenlenir.

Eğitim ve öğretim, ****** ilkeleri ve inkılâpları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre, Devletin gözetim ve denetimi altında yapılır. Bu esaslara aykırı eğitim ve öğretim yerleri açılamaz.

Eğitim ve öğretim hürriyeti, Anayasaya sadakat borcunu ortadan kaldırmaz.

İlköğretim, kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve Devlet okullarında parasızdır.

Özel ilk ve orta dereceli okulların bağlı olduğu esaslar, Devlet okulları ile erişilmek istenen seviyeye uygun olarak, kanunla düzenlenir.

Devlet, maddî imkânlardan yoksun başarılı öğrencilerin, öğrenimlerini sürdürebilmeleri amacı ile burslar ve başka yollarla gerekli yardımları yapar. Devlet, durumları sebebiyle özel eğitime ihtiyacı olanları topluma yararlı kılacak tedbirleri alır.

Eğitim ve öğretim kurumlarında sadece eğitim, öğretim, araştırma ve inceleme ile ilgili faaliyetler yürütülür. Bu faaliyetler her ne suretle olursa olsun engellenemez.

Türkçeden başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında Türk vatandaşlarına ana dilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez. Eğitim ve öğretim kurumlarında okutulacak yabancı diller ile yabancı dille eğitim ve öğretim yapan okulların tâbi olacağı esaslar kanunla düzenlenir. Milletlerarası andlaşma hükümleri saklıdır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://hosgeldiniz.turkforumpro.com
 
İşte AK Parti'nin türban önerisi
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
hoş geldiniz :: HaBeRLeR :: GeNel HaBeRLeR-
Buraya geçin: